sobota, 23 lipca 2011

Wybór tematu prezentacji maturalnej

Tematy prezentacji maturalnych grupuje się w trzy kategorie:
  1. literatura,
  2. związki literatury z innymi dziedzinami sztuki,
  3. nauka o języku.
Tematy związane z literaturą można uznać za najłatwiejsze, gdyż wymagają jedynie właściwego doboru lektur. Najlepiej jest wybrać lektury, które się zna - jednakże muszą one pasować do tematu. Umiejętne nawiązanie do filozofii czy teatrologii bywa ważne dla tematów z grupy literatury
Temat dotyczący związków literatury z innymi dziedzinami sztuki jest stosunkowo ambitny, gdyż wymaga nie tylko wybrania pasujących do tematu lektur ale także obrazów czy filmów. Wiele problemów może pojawiać się w momencie, gdy pojawi się konieczność uzasadnienia wyboru i właściwego zinterpretowania dzieła sztuki. Problematyka zagadnień narzuca konieczność analiz porównawczych. To dział szczególnie polecany osobom chcącym poszukiwać np. podobieństw i różnic w interpretacji tego samego motywu w odmiennych dziedzinach sztuki

Tematy nie narzucają wprost wyboru konkretnych dzieł, ale poprzez zawarte w nich sformułowania typu: "scharakteryzuj”, "omów”, "przedstaw”, "określ", "wymień funkcje" często narzucają tym samym faktyczny kształt opracowania.

Maturzysta bezwzględnie powinien posiadać wiedzę na temat epoki literackiej, z której pochodzi lektura lub dzieło sztuki - szczególnie w zakresie najważniejszych prądów, kierunków - zawsze w kontekście do prezentowanego dzieła. 

Przygotowując prezentację w dwóch pierwszych grup, należy mieć na uwadze nie tylko streszczenie utworów ( ich znajomość jest konieczna), ale także operowanie terminami z zakresu teorii i historii literatury.

Tematy z języka mogą pozornie być wspaniałym rozwiązaniem dla osób, które nie znają treści lektur i unikają czytania książek - jednakże w rzeczywistości pojawia się problem kompleksowego omówienia treści zagadnień i znajomości wielu fachowych terminów. Od osób wybierających tematy z języka  oczekuje się swobodnego operowania terminami z zakresu teorii czy historii języka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz